Maso a hry – Martin Kovář

Maso a hry

Rozhovor z Magazínu Klíč Scania

„Když děláte něco pro ostatní, máte z toho větší radost, než když splníte přání jen sobě.“ Pravdivost tohoto tvrzení může potvrdit Martin Kovář, který je jedním ze dvou jednatelů společnosti Kovář plus s. r. o. Aby mohl plnit sny nejen sobě a ostatním, spoléhá se nejen na schopné a talentované kolegy, ale také na techniku. Právě proto si pořídil šest vozidel Scania s chladírenskou nástavbou Lamberet.

Co jste si říkal, když se vám všech šest nových Scanií seřadilo na dvoře vaší firmy?

Je to krásné překvapení. Značku Scania jsem si vybral po určitých zkušenostech. Dříve jsme začínali s vozidly jiných značek a každé z nich bylo svým způsobem dobré. Jenže do Scanie jsem se prostě zamiloval jako do ženy a už nebylo cesty zpět.

Jak budou tato nová vozidla vytížena?

Rozvážíme zboží celoplošně po České republice i Slovensku, a tak tato nová auta ujedou denně okolo 800 km. Nyní jsme koupili vozidla s klasickým naftovým motorem o výkonu 410 koní, ale v budoucnu uvažujeme o přechodu na plyn nejenom kvůli provozním nákladům, ale protože také dbáme na životní prostředí a myslíme i na budoucnost pro naše děti. Už jsem se i zajímal o možnosti zřídit si vlastní čerpací stanici. Nástavba Lamberet s agregátem Thermo King má vnitřní příčku, takže v jednom autě můžeme mít dva režimy teploty.

Jak dlouho se této práci věnujete?

Této firmě se věnuji už téměř 27 let, ale zároveň se snažím myslet na rodinu a postupně oprašuji zájmy, které jsem míval v mládí. Hlavně sport…

Příjmení Kovář je hodně spojeno s hokejem…

S útočníkem Janem Kovářem nebo brankářem Jakubem Kovářem nemáme žádnou rodinnou vazbu, ale třeba už za nějakých sedm let se do povědomí fanoušků dostane další z držitelů tohoto příjmení – můj syn. Přistupujeme k tréninku jako profesionálové, uvidíme, co z něj vyroste. Ale pro mne gól znamená cesta. Užívám si to a není podmínkou, aby byl za každou cenu nejlepší. Jde mi hlavně o to, aby se z něj stal v první řadě dobrý a slušný člověk.

Jak vás vlastně napadlo postavit si vedle firmy hokejovou halu?

Můj syn byl v dětství nemocný a kvůli lepšímu dýchání mu lékařka doporučila pohyb na čerstvém a studeném vzduchu. Tehdy jsem si řekl, že když mám rád sport, tak bychom mohli začít bruslit. Začal jsem nejprve v jednom klubu trénovat jako asistent a za dalších pět let už jsem vedl celý oddíl. Vzpomínám na to, co mi jednou řekl můj otec: „Udělej něco víc, než já jsem udělal pro tebe.“ Tak jsem postavil halu a užívám si jí každý den. V zimě v ní hrajeme hokej, v létě zase třeba tenis a celoročně zde funguje posilovna. Někdo si prostě pro sebe koupí ferrari nebo letadlo, ale tohle alespoň slouží stovce dalších lidí.

Zároveň to pomohlo synovi…

Ano, dostal ten správný směr a hokej ho vyprovokoval k tomu, aby strávil v USA čtyři roky a vystudoval tam školu. Teď věřím, že by třeba za pár let mohl převzít naši rodinnou firmu, protože já mladým lidem věřím a fandím.

Čím vším se vaše společnost zabývá?

My děláme všechny komodity týkající se chlazených a mražených potravin. Dále rozšiřujeme naši značku „Old Town“, kterou jsem před pár lety založil. Některé výrobky už si můžete koupit např. v síti prodejen Ahold. Zajímám se ale o všechno a mým velkým přáním je postavit si zde také vlastní obchod. V něm bych rád ukázal lidem, jak se kostí nebo peče maso, a celkově vše, co se ho týká. Za rok 2018/2019 jsme byli vybráni jako lídr podnikatelů ve Zlínském kraji a i to ukazuje, že za téměř 27 let našeho podnikání jsme ušli kus cesty a stále dbáme na kvalitu.

A už jste toho cíle své cesty dosáhli, nebo je stále před vámi?

Rád bych ještě otevřel vlastní obchod. Projel jsem celý svět, viděl jsem toho opravdu hodně, a pokud se mi podaří splnit vše, co mám na mysli, bude tento obchod opravdu „TOP“ a snese srovnání se světovou špičkou. Rád bych, aby všechny dostupné druhy masa byly dostupné právě zde, a také chci navázat na tradici našich předků. I proto jsem založil a pojmenoval svou značku „Old Town“. Chci přenést staré časy do naší doby. I image prodejny by měl být retro. Řezník bude oblečen do takové té klasické zástěry a přál bych si, aby se tam zákazník cítil jako doma. Uvidíme, jestli se mi to podaří. Já tomu věřím, protože máme kvalitní lidi i techniku a pro plnění našich cílů děláme maximum.

Když se vrátíme zpátky k nové technice, v úvodu padla zmínka o tom, že jste se do Scanie zamiloval jako do ženy…

Je to tak. Scania se mi vždycky líbila. Sice jsme dříve používali vozidla jiné značky, ale nakonec zjistíte, že se vám kvalita a věrnost vždy vyplatí. Důkazem jsou také nástavby značky Lamberet, které jsou u nás po letech provozu důkladně prověřeny a nedám na ně dopustit. I ty, které jsou téměř 19 let staré, stále nejen vypadají, ale také fungují skvěle.

 

Vzpomínám na to, co mi jednou řekl můj otec: ‚Udělej něco víc, než já jsem udělal pro tebe.‘ Tak jsem postavil halu a užívám si jí každý den. V zimě v ní hrajeme hokej, v létě zase třeba tenis a celoročně zde funguje posilovna. Někdo si prostě pro sebe koupí ferrari nebo letadlo, ale tohle alespoň slouží stovce dalších lidí.“

Martin Kovář, jednatel společnosti Kovář plus s. r. o.